November 27, 2021 03:50
Спорт

Дибала се согласи да остане во Јувентус, ќе биде најплатен играч кај „старата дама“

Аргентинскиот фудбалски интеранционалец Пауло Дибала се согласил да го продолжи престојот во редовите на повеќекратниот италјански првак Јувентус до 2026 година. Преговорите меѓу напаѓачот Дибала и раководството на Јувентус траеја неколку месеци и како времето одминуваше се повеќе се чинеше дека Дибала ќе и откаже „љубов“ на „старата дама“. Пресврт во разговирте направи враќањето на тренерот Масимилијано Алегри на клупата кај тимот од Торино и сега преостанува само постигнатиот договор да биде потпишан од двете страни.

Според италијанските медиуми, годишната плата на Дибала ќе изнесува 10 милиони евра и дополнителни бонуси, со што ќе стане најплатен фудбалер во Јувентус.

Аргентинецот во Јувентус пристигна во 2015 година од Палермо. Доколку го одгработи до крај новиот догвор Дибала ќе стане првиот странец кој најдолго останал во редовите на „старата дама“. Досегашниот рекорд го држи Давид Трезеге кој одигра 245 натпревари во периодот од 2000 до 2010 година.

https://animedao.nl animedao attack on titan

Website https://animeflv.uk: Watch My Family animeflv Episode 21-a anime to watch

AnimeTV Watch anime online, English anime online HD

Website https://kissanime.mx: Watch Persona 5 The Animation -the Day Breakers- kissanime Episode Full kissanime plus

Green Legend Ran Episode Full