October 22, 2021 12:51
Македонија

ДЗС: Тврдењата за бојкот на пописот се измислени и целосно неточни

Граѓаните масовно се попишуваат, а бројките за наводни одбивања за попишување се измислени, целосно неточни и немаат никаков допир со реалноста, велат од Државниот завод за статистика (ДЗС) на прашање на МИА во врска со тврдењата дека има бојкот на пописот.

– Дури и кај изолираните случаи на граѓани кои во прв момент не се попишале, подоцна при последователните контакти ја оствариле својата обврска и дале свој придонес и учество во пописот, посочуваат од Заводот.

Од ДЗС посочуваат дека казни не се пишуваат, бидејќи за тоа нема потреба.

– Попишувачите и граѓаните на терен соработуваат одлично, додаваат од Заводот во одговорот за МИА.

Според податоците на ДЗС до вчера до 20 часот вкупно биле попишани 1.037.309 лица, 323.286 домаќинства и 438.705 станови, а можноста за самопопишување во странство досега ја искористиле 193.370 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во земјава, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.

AnimeFLV: Kekkai Sensen & Beyond: Zapp Renfro Ingaouhouchuu!!/Baccardio no Shizuku anime episode Full online free at https://animeflv.uk anime

AnimeFreak: Batman Ninja (Dub) anime episode Full online free at https://animefreak.ws animefreak dragon ball

Watch Wanna-Be's Episode Full

Watch anime online for free at AnimeKisa watch anime online

Tawk: https://tawk.to/kissanimemx

Zeef: https://zeef.com/profile/animefreak