August 19, 2022 13:51
Балкан

Детали за трагедијата кај Чачак: Четворицата момчиња се враќале од прослава на 18 роденден па заминале во смрт

Полицијата ги идентификуваше четворицата момчиња кои ноќеска загина во сообраќајна несреќа кај Чачак.

Нивниот автомобил „сузуки витара“, како што се претпоставува, удрил во дрво поради неприлагодена брзина и излетал од мостот. Како што се дознава, младите претходно биле на роденденска забава од која полицијата ги растерала гостите.

Несреќата се случила во текот на ноќта, а дури утринава околу 10 часот било забележано возило во поток во селото Јанчиќи. Нивните тела се извадени од местото на несреќата во попладневните часови, како и автомобилот во кој загинаа.

Двајца млади луѓе имаа 19 години, еден на 18 и еден на 20 години.

– Нашата пријателка го прославуваше осумнаесеттиот роденден. Бевме заедно. Не ги видов како пијат. Јас сум во шок. Не знам ни зошто се упатија во таа насока – рекол еден од пријателите на загинатите млади луѓе, кој рекол дека таа вечер биле многу расположени:
Четири лица загинаа кога автомобил „Сузуки витара“ најпрво удрил во дрво, по што излетал во корито на реката Каменица.„Најверојатно возачот поради неприлагодена брзина, изгубил контрола и удрил во дрво, по што автомобилот излетал од мостот“, открива полицијата.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by 192.RS (@192_rs)