October 22, 2021 01:03
Економија Македонија

Деспотовски: Ние не продаваме луѓе, туку добра инвестициска клима, приоритет се добро платени работни места

Креираме инвестициска клима во која инвеститорите може добро да заработат и кога добро ќе ги платат работниците, а со новиот концепт на привлекување на инвестиции покажавме дека знаеме да го искористиме потенцијалот и на постојните и на новите странски инвеститори, изјави Јован Деспотовски, директор на Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони.

-Ние не продаваме луѓе,туку добра инвестициска клима. За разлика од тоа што приоритет во политиката на претходната влада било да не се грижат толку за луѓето туку само да поттикнуваат отворање на ниско платени работни места, нашиот приоритет е нашите сограѓани да бидат добро платени за да имаат достоен живот. Анализите и бројките покажуваат дека успеваме во тоа, рече Деспотовски во гостување на Телевизија 24.

Тој нагласи дека заклучно со август 2021 година извозот во периодот јануари-август годинава за разлика од 2019 година, е пораснат за 11 проценти и според прогнозите до крајот на годинава може да се очекува рекорден извоз.

-Има ризици од глобалните предизвици, ги следиме трендовите, но имаме 7,3 проценти повисока вработеност во зоните со истиот месец минатата година. Можеби во одредени капацитети има предизвици, но генерално гледано економијата во зоните веќе достигна 2.1 милијарди евра за осум месеци, што значи дека сме на добар пат да го пробиеме плафонот од 3 милијарди евра извоз годишно, што ќе биде апсолутен рекорд наназад 15 години, вели Деспотовски, соопшти Дирекцијата за технолошко индустриски развојни зони.

Во однос на капиталните инвестиции Деспотовски нагласи дека кога се зборува за бројки треба да види што стои зад тие бројки.

-Ако споредуваме бруто инвестиции во времето на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ има голема разлика, бидејќи претпоставувам дека тогашната власт и проектот „Скопје 2014″ го сметаше за капитална инвестиција. Ако изброиме стиропор и продуктивните инвестициите што ги правиме сега нема споредба. Треба да видиме што е во позадина на бројките. Тогаш веројатно била добра реализацијата на капиталните инвестиции бидејќи се брзало, но сега ги плаќаме последиците од тоа што не се работело како што треба, како што излезе дека на автопатот Кичево-Охрид, се направени бројни пропусти, кажа Деспотовски.

Деспотовски додаде дека наназад 30 години не е изграден соодветен капацитет во институциите за висока реализација на капитални инвестиции.

-Со новиот концепт на Delivery unit промовиран неодамна и од претседателот на Владата Зоран Заев со помош на проектни единици составени од надворешни експерти можеме бројките и реализацијата на клучните капитални инвестиции значително да ги зголемиме, изјави Деспотовски.

Website https://kissanime.mx: Watch Mirai no Watashi kissanime Episode 2 darling in the franxx kissanime

AnimeBee: Psychic School Wars anime episode Full online free at https://animebee.to watch anime free

AnimeHeaven: Magical Girl Lyrical Nanoha Reflection anime episode Full online free at https://animeheaven.pro black clover anime heaven

Website https://wcostream.cc: Watch BanG Dream!: Asonjatta! wcostream Episode Full wcostream dragon ball super

Openstreetmap: https://www.openstreetmap.org/user/animefreakws

Tupalo: http://tupalo.com/en/users/2648505