October 26, 2021 13:26
Економија Македонија

Деспотовски: Можно е годинава да надминеме три милијарди евра извоз од ТИРЗ што не се случило 15 години

Заклучно со август 2021 периодот јануари-август годинава за разлика од 2019 година, извозот е пораснат за 11%, истакна директорот на Дирекцијата за технолошко-индустриски развојни зони, Јован Деспотовски, во гостувањето на Телевизија 24. Тој напомена дека споредбата не е со податоците од 2020 година кога имаше локдаун, а доколку се направи таква компарација тогаш извозот е зголемен за над 50% за разлика од лани.

-Има ризици од глобалните предизвици, ги следиме трендовите, но имаме 7,3% повисока вработеност во зоните со истиот месец минатата година, кажа Деспотовски.

Тој додаде дека засега има 2,1 милијарда извоз за првите осум месеци од годинава и ако извозот продолжи најверојатно ќе биде надминат плафонот од три милијарди евра извоз, што не се случило изминативе петнаесет години.

-Немам причина да не бидам оптимист, посочи Деспотовски.

Broken Blade 2 (Dub) (https://animedao.nl/m/8XkA) Episode Full

AnimeTV: Grimgar: Ashes and Illusions (Dub) anime episode 12 online free at https://animetv.cc anime tv shows online

Website https://gogoanime.be: Watch xxxHOLiC The Movie: A Midsummer Night's Dream gogoanime Episode Full gogoanime

Website https://kissanime.mx: Watch Racing Into The Night kissanime Episode Full hunter x hunter kissanime

Blurb: https://www.blurb.com/user/gogoanimelol

Myspace: https://myspace.com/animeflixnl