January 27, 2020 11:34
Македонија

Дескоска му одговори на Груевски: Вратата ти е отворена, дојди

Министерката за правда Рената Дескоска експресно на Фејсбук му одговори на азилантот Никола Груевски за критиките кои тој ги упати до неа и го повика да се врати, оти вратата од нејзиниот кабинет му е отворена. Поранешниот премиер на Фејсбук ги негираше обвинувањата од Дескоска во емисијата „Клик плус“ дека тој и фамилијата со изнуди преземале фирми низ цела Македонија.

– Денеска г. Груевски ме почестил со своја реакција на моја изјава на дебатна емисија на ТВ21. Како одговор на неговата реакција сакам да потсетам дека во текот на дебатата за прашањата за кои реагира не кажав ништо ново што не можеше во минатиов период да се прочита во печатените и електронските медиуми. Сепак, вратата на мојот кабинет е отворена за г. Груевски, за да поразговараме за прашањата на кои реагира. Го поканувам да дојде, напиша Дескоска.

Денеска г. Груевски ме почестил со своја реакција на моја изјава на дебатна емисија на ТВ21. Како одговор на неговата…

Posted by Рената Дескоска on Сабота, 14 декември 2019

Нови вести

Обраќање на потпретседателот на СДСМ, Коста Петров за Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаустот На Меѓународниот ден на сеќавање на Холокаусот се сеќаваме на сите мажи, жени и деца кои беа злоупотребени, измачувани или убиени за време на Холокаусот. Се сеќаваме на 7148-те Евреи од Северна Македонија кои на 11 март 1943 година бea депортирани во концентрациониот логор во Треблинка. Се сеќаваме на шесте милиони Евреи, Словени, Роми, хомосексуалци, луѓе со инвалидитети, верски лидери и многу други луѓе кои храбро се спротивставиja на Нацистичкиот режим. На овој ден, исто така, се сеќаваме на храброста на сите оние кои ги штитеа нивните еврејски заедници, илјадниците кои ги ризикуваа нивните животи за другите да имаат вистинска шанса за живот. Се сеќаваме на лицата кои ги преживеаја камповите на смртта и на нивната храброст и волја за живот. Да не дозволиме да се заборави каде може да нè одведат предрасудите и омразата и да го зачуваме ова сеќавање како лекција за генерациите кои доаѓаат.

Valentina

Полицискиот синдикат апелира да се пошитува истражувачкото новинарство

Valentina

Стефанова:Осомничените во „Империја” скоро секогаш дознавале што презема СЈО против нив

Valentina