October 16, 2021 20:21
Хроника

Десет години затвор за Македонец фатен во Бугарија со 5 кг марихуана во „мерцедес“

Судот во Ќустендил осуди македонски државјанин на десет години затвор и казна од 100.000 лева (50.000 евра) за транспорт на голема количина марихуана преку границата со Бугарија, објави бугарското радио Дарик.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, тричлениот судски совет го осуди лицето со почетен „строг” режим на издржување десетгодишна затворска и парична казна.

Согласно Законот за контрола на наркотични супстанции и прекурзори, Судот во Ќустендил го прогласи за виновен бидејќи на 28 март 2021 година во областа на граничниот премин „Ѓушево” во автомобилот пренесувал марихуана спакувана во 17 пакувања, со тежина од oколу 4, 3 килограми, во вкупна вредност од 17.040 лева.

Од 30 март до стапување во сила на казната, судот го одзеде времето во кое на обвинетиот му беше одредена мерка притвор и во корист на државата, го конфискува автомобилот „мерцедес“ што се користел за транспорт на наркотична супстанција со висок ризик.

Обвинетиот се изјасни за невин, а неговиот адвокат се изјасни за ослободителна пресуда. Заменик-окружниот обвинител на Ќустендил, Ивајло Илиев побара пресуда и казна близу просечната сума за ова дело – „затвор” во траење од 12 ипол години и парична казна од 150.000 лева (75.000 евра). Казната може да се намали во рок од 15 дена.

Watch Samurai 7 Episode 26

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

Website https://gogoanime.be: Watch Chou Deneiban SD Gundam Sangokuden Brave Battle Warriors gogoanime Episode Full dubbed anime

Website https://animebee.to: Watch MASTER Keaton animebee Episode 24 stream anime online