June 28, 2022 23:12
Балкан

Десетици илјади луѓе протетираа во Истанбул за поддршка на осудената опозииска лидерка

Десетици илјади луѓе се собраа во најголемиот турски град Истанбул за поддршка на водечката опозициска фигура, Канан Кафтанчиоглу.

Кафтанчиоглу, која го предводи огранокот на секуларната Републиканска народна партија (ЦХП) во Истанбул, се насмевна и им мавна на навивачките толпи.

Таа доби кривична пресуда за навреда на претседателот Реџеп Таип Ердоган и турската држава.

На 50-годишната лидерка сега и се заканува условна затворска казна.

Некои од обвиненијата се однесуваат на пораки објавени на Твитер пред 10 години.

Канан Кафтанчиоглу рече дека обвиненијата против неа се политички мотивирани

За време на саботниот собир, демонстрантите го развија џиновскиот постер на Мустафа Кемал Ататурк – основачот на модерната секуларна турска држава.

Кафтанчиоглу беше вклучена во триумфот на ЦХП на изборите за градоначалник на Истанбул во 2019 година, победувајќи ја владејачката партија АК на претседателот Ердоган.

Претседателот Ердоган се соочи со обвинувања од Западот и групите за човекови права за неговите репресии врз судството и другите државни органи по неуспешниот пуч во 2016 година.

Во 2019 година, Кафтанчиоглу беше осудена на девет години, осум месеци и 20 дена затвор.

По жалба, мандатот беше намален на нешто помалку од пет години.

Според турскиот закон, казните под пет години обично се суспендирани.

Кафтанчиоглу беше обвинета за „навреда“ на претседателот Ердоган и турската држава, како и за „ширење пропаганда на терор“.

Обвиненијата се однесуваат на антивладините протести во 2013 година и на забранетата Курдистанска работничка партија (ПКК).

live go88 go88 rút tiền bị từ chối kết quả tài xỉu go88

đường link tải sunwin link tải sunwin cho ios sunwin 40x50cm 12v usb desktop laser engraving machine