July 26, 2021 02:33
Македонија

Ден на македонското воено воздухопловство

Со воена свеченост во касарната „Страшо Пинџур” во Петровец денеска армискиот воздухопловен ВИНГ (вВИНГ) ќе го одбележи Денот на единицата.

Најавени се пригодни обраќања на командантот на вВИНГ, полковник Стојко Пејовски и командантот на Командата за операции, бригаден генерал Бесник Емини по што ќе бидат објавени стимулативни мерки на припадници од единицата и ќе има прелет на воздухоплови.

На свеченоста, како што најави Министерството за одбрана, ќе присуствуваат министерката за одбрана Радмила Шекеринска, заменик министерот за одбрана, Башким Хасани, државниот секретар Драган Николиќ, армиски генерали, претставници од Министерството за одбрана и Генералштабот, команданти на команди и единици на Армијата и други високи гости.

Воздухопловниот ВИНГ го прославува 10 јуни, откако на тој датум во 1992 година се случил првиот лет на воен екипаж од штотуку формираното македонско воено воздухопловство.

KissAnime Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Phantasy Star Online 2 The Animation Episode 12

AnimeBee Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Watch Jinki: Extend Episode Full

WCOStream Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Aria the Animation Episode 13

KissAnime Magcloud: https://www.magcloud.com/user/kissanimemx