September 20, 2021 23:24
Македонија

Денот на Републиката: 2-ри август е неработен ден за сите граѓани

Министерството за труд и социјална политика соопштува дека 2 Aвгуст (понеделник), Ден на Републиката е неработен ден за сите граѓани.

Денот на Републиката е голем државен празник. Се прославува на 2 август, кој е исто така и голем верски празник—Илинден, во чест на пророкот Св. Илија—според јулијанскиот календар.

Денот на Републиката се прославува во знак на сеќавање на два големи настани кои се случиле на овој датум, и со кои се удрени темелите на македонската државност: Илинденското востание од 1903 година кое било организирано од Внатрешната македонска револуционерна организација против Отоманското Царство, и во текот на кое била прогласена република, и Првото заседание на АСНОМ од 1944 година, во текот на Втората светска војна, на коe се поставени основите на денешна Република Македонија.

Прогласен е за државен празник уште на Првото заседание на АСНОМ во 1944.

 

Knights of Sidonia Episode 12

Website https://animebee.to: Watch Dragon Ball GT: A Hero's Legacy (Dub) animebee Episode Full anime streaming

WCOStream: Princess Jellyfish Specials (Dub) anime episode 4 online free at https://wcostream.cc anime

AnimeHeaven: Little Busters! ~Refrain~ (Dub) anime episode 13 online free at https://animeheaven.pro animeheavens

Dribbble: https://dribbble.com/gogoanimelol/about

Wikidot: https://www.wikidot.com/user:info/gogoanimebe