January 24, 2022 21:42
Македонија

Денови на жалост ќе има во Македонија и во Бугарија

Во подготовка е решение за прогласување денови на жалост на територијата на Македонија, но и во Бугарија, најави премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со бугарскиот премиер, Стефан Јанев по трагедијата со автобусот на „Беса транс“.

„На денешната владина седница ќе бидат донесени соодветни одлуки како што е прогласувањето денови на жалост. И Бугарија истото го прави со сите неопходни чекори“, рече Заев.

Премиерот истакна и дека ги посетил седуммината преживеани хоспитализирани во Софија кои се надвор од животна опасност. Оцени дека соработката со Бугарија е на високо ниво, а за несреќата веднаш бил лично информиран од страна на бугарските власти.

„Сите служби се во постојана координација, довербата во институциите е голема и така најдобро ќе им дадеме информации на граѓаните за причините. Болката е голема кај двете земји, но кај семејствата кои ги загубија своите членови болката е ненадомсетлива. Нашите сограѓани се надвор се од животна опасност. Некои се со полесни, некои со потешки повреди. Нашите сограѓани кои ќе бидат подготвени да се вратат дома ќе бидат транспортирани“, најави Заев.

Заев не говореше за причините кои довеле до несреќата, коментир

https://aniwatch1.com/. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

free anime online AniWatch To Your Eternity

watch anime online My Hero Academia Season 2 (Dub)

AniWatch The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants Episode 7

AniWatch That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub) Episode 16

ani watch me AniWatch Naruto