Македонија

Дендиас и Блок разговарале за ЕУ перспективата на Северна Македонија и Албанија

Европската перспектива треба да се охрабри и претставува единствен пат за стабилност, безбедност и просперитет на регионот, рече министерот за надворешни работи на Грција, Никос Дендиас по средбата со шефот на холандската дипломатија Стеф Блок и додаде дека внимателно ги слушнал ставовите на неговиот колега од Холандија „проучувајќи начини за да се создадат услови во Европската унија за да двете земји да одат напред”, јави дописничката на МИА од Атина.

На денешната средба во грчкото МНР, Дендиас рече дека го известил Блок за неговото патување во Северна Македонија и вонредното, поради земјотресот, во Албанија и истакна дека станува збор „за две земји кои чекаат на прагот на заедничкото семејство- Европската унија”.

-Нивната европска перспектива, како и европската перспектива на другите земји од регионот треба да се охрабри. Претставува единствен пат за зајакнување на безбедноста, стабилноста и просперитетот на нашето соседство. Внимателно ги слушнав ставовите на мојот колега и проучувајќи начини за да се создадат услови во Европската унија за да можат овие две земји да одат напред кон следниот чекор, секако со строг предуслов, исполнување на критериумите во нивниот реформаторски тек. Тоа е жива дискусија која што ќе ја продолжиме, рече Дендиас по средбата со Блок.

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

free anime AnimeDao JUJUTSU KAISEN (Dub)

watch anime online That Time I Got Reincarnated as a Slime Season 2

AnimeDao Boruto: Naruto Next Generations

watch anime online BANANA FISH

AnimeDao The Daily Life of the Immortal King [Chinese Dub] Episode 8

tải go88