November 27, 2021 18:49
Македонија

Дендиас и Блинкен денеска ќе го потпишат вториот протокол на Договорот за меѓусебна одбранбена соработка

Грција и САД, денеска во Вашингтон ќе го одржат третиот круг од стратешкиот дијалог меѓу двете земји, а ќе го потпишат и вториот изменет протокол на Договорот за меѓусебна одбранбена соработка, јави дописничката на МИА од Атина.

Министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас ќе се сретне со државниот секретар на САД Антони Блинкен, ќе го означат почетокот на стратешкиот дијалог, а потоа ќе го потпишат договорот.

Портпаролот на грчката Влада Јанис Иконому, на брифингот со новинарите во понеделникот рече дека договорот што ќе се потпише во САД е особено важен и „дополнително го надградува грчкиот геостратешки и геополитички отпечаток”.

-Станува збор за е исклучително важен Договор, кој го зајакнува стратешкиот, но и воениот отпечаток на САД во нашата земја, рече Иконому и додаде дека Договорот е уште еден успех на грчката Влада.

Шефот на грчката дипломатија од вчера е во САД, а планирано е да оствари одвоени средби и со министрите за надворешни работи на Израел и Обединетите Арапски Емирати кои исто така ќе бидат во Вашингтон.

4Anime Watch anime online, English anime online HD

Animepahe: Graduation anime episode 2 online free at https://animepahe.cc anime stream

Website https://animefreak.ws: Watch Manual of Ninja Martial Arts animefreak Episode Full animefreak latest

Precure All Stars DX3: Mirai ni Todoke! Sekai wo Tsunagu☆Niji-iro no Hana Episode Full

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE