December 6, 2019 22:39
Свет

Демонстратите блокираат патишта во Ирак

Во Ирак и денеска продолжуваат антивладините протести во Ирак, а демонстрантите палеа гуми и блокираа патишта во делови на земјата.

Во Басра, Амара, Кут и Насирија е оневозможен сообраќајот, а училиштата, универзитетите и други институции се затворени.

Во делови на Багдад демонстратите седнаа среде улица за да ги спречат вработените да заминат на работните места. Во новите судири во Багдад две лица се ранети кога безбедносните сили испукаа солзавец.

Најмалку 320 лица се убиени, а над илјада се ранети од почетокот на протестите во октомври.

Нови вести

(видо) Меланија им читаше божикна приказна на деца во болница

Filip

Крајбрежната стража на Мавританија пресретнала брод со мигранти

Filip

Напаѓачот од базата во Пенсакола бил саудиски војник на обука, саудискиот крал му изразил сочуство на Трамп

Filip