October 22, 2021 05:31
Македонија

Демократски сојуз гласаше против измените на Изборниот законик

Демократски сојуз ја информира јавноста дека нивниот пратеник, Павле Трајанов бил против измените на Изборниот Законик и на седницата на Парламентот одржана на 15.09.2021 година гласаше против.

-Во настапот на седницата Павле Трајанов меѓу другото нагласи: “За време на изборен процес не треба да се менуваат изборните правила,со измените се фаворизираат само четири партии (СДСМ, ВМРО -ДПМНЕ, ДУИ и АЛИЈАНСА НА АЛБАНЦИТЕ), при што тие партии имаат монопол на трошење на државни пари за изборна кампања, како и времето за кампања на телевизиите радијата,порталите итн. На 90% од средствата и времето за реклама на медиумите се определени за четирите партии. Со измените нема услови за рамноправен политички натпревар  поради што  се потребни коренити реформи на изборните правила, изјави Трајанов.

Тој укажа и на апсурдноста да се трошат пари на граѓаните за предизборни активности на партиите, како и финансирање на нивните редовни активности.

 

Animepahe: Gongitsune anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime stream

AnimeDao: Legend of Crystania anime episode 3 online free at https://animedao.nl animedao dororo

KissAnime Watch anime online, English anime online HD

AnimeFLV: Rizelmine anime episode 24 online free at https://animeflv.uk watch animes

Cycling74: https://cycling74.com/author/61186f097175a8725bd1754d

Uid: http://uid.me/animefreakws