July 17, 2019 10:22
Балкан

Девојче на возраст од 3,5 години прва жртва на грипот во БиХ

Девојче на возраст од 3,5 години е првата жртва на грипот во Босна и Херцеговина, јавија локални медиуми.

Директорката на Здравствениот дом во Зеница, Селведина Сарајиќ Спахиќ потврди за Дневни аваз дека девојчето починало по компликации предизвикани од грип. Тоа имало и тешка мусклулна дистрофија.

Девојчето живеело со самохрана мајка во селото Ораховац во близина на Зеница.

Во БиХ има зголемен број заболени од грип, но во државата не е прогласена епидемија.Главни причинители на сезонскиот грип оваа година во БиХ се вирусите тип А – H1N1 и   H3N2.

Нови вести

Седумчлено босанско семејство затруено од полнети пиперки

Valentina

Словенка исчезнала на Мљет, се нуди награда од 10 илјади евра за нејзино пронаоѓање

zane

Шефот на грчката дипломатија на средба со Помпео во Вашингтон

zane