Магазин

Девојката на Кијану Ривс ја споредуваат со Хелен Мирен

Дали Кијану Ривс излегува со Хелен Мирен?

Се чини дека ова беше првото прашање во главите на многу луѓе кога 55-годишниот актер се појави во јавност со својата девојка, визуелен уметник Александра Грант, во Лос Анџелес минатата сабота.

Корисниците на Интернет брзо ја забележаа сличноста помеѓу сребренокосата Грант (46) и Мирен, која освои Оскар за најдобра актерка за улогата на кралица Елизабета 2 во филмот „Кралицата“ (2006), пишува The StraitsTimes.

Mирен, (74), на премиерата на нејзиниот нов филм The Good Liar рече дека воопшто не и пречат споредбите со Грант.

„Ги видов коментарите,“ рече таа. „Тоа ми ласка затоа што таа е прекрасна “.

Мирен, која е во брак со американскиот режисер Тејлор Хакфорд од 1997 година, рече: “Јас многу добро го познавам Кијану. Тој направи филм со мојот сопруг и тој едноставно е најсимпатичната, најпрекрасна личност”.

Таа мислеше на филмот „Адвокат на ѓаволот“ од 1997 година, во режија на Хакфорд. Во филмот играат Кијану Ривс и Ал Пачино.

Ривс порано беше во врска со актерката Џенифер Сим, која почина во сообраќајна несреќа во 2001 година.