February 24, 2019 04:40
Скопје

Деведесет и двајца пријавени за фаќање на крстот во Вардар во Скопје

Деведесет и две лица досега се пријавени за учество во традиционалното спуштање на крстот на 19 јануари на Богојавление – Водици во Вардар во центарот на Скопје, информираа за МИА денеска од Скопската епархија.

Пријавувањето почна на 2 јануари, а завршува денеска.

Спуштањето на крстот во водите на Вардар ќе биде на 19 јануари напладне од мостот кај хотелот „Холидеј Ин” и ќе го изврши поглаварот на Македонската православна црква г.г. Стефан.

Претходно, архиепископот г.г. Стефан во 9 часот ќе богослужи Златоустова литургија во црквата „Рождество на Пресвета Богородица”, а во 11:45 богојавленски литии ќе се упатат кон местото каде ќе се одржи традиционалната верска манифестација.

Related posts

Александар Донев директорот на Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот во акција за развој на руралниот  туризам во општините

24info

Поради снегот во Скопје неколку автобуски линии се во прекин

24news

Исчистен плоштадот по завршувањето на новогодишната прослава

Igor