August 2, 2021 20:13
Спорт

Дебитантот Финска ја дотепа шокираната Данска

Дебитантот на Европското фудбалско првенство Финска во 1. коло од групата Б ја дотепа шокиранат Данска во Копенхаген откако во продолжението на натпреаврот кој беше прекинат поради ненадајното колабирање на Кристијан Ериксен пред крајот на полувремето двете селекции се повлекоа во соблекувалната. Веста дека Ероксен кој беше префрлен во болница има стабилна здравствена сотојба откако уште на теренот беше реанимиран, беше причина двете селекции да се соглосат да го доиграат мечот.

Во продолжението Данска очигледно не се извлече од шокот, а тоа го искористи Финска и со погдокот во 60 минута на Похјанпало со удар со глава стаса до победа (1:0). Данците правеа обиди да се реанимираат и на теренот, создаваа притисок, а и имаа и одлична шанса тоа да го направат со удар од белата точка но не го искорситија во 74 минута.

Хојбјерг го изведе пеналот но неговиот удар го одбрани Храдецки.

ANIMEFLIX Watch english anime Online in HD for FREE. Watch Fairy gone Season 1 Part 2 (Dub) Episode 12

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD. Inazuma Eleven: Balance of Ares (Dub) Episode 26

WCOStream Watch anime online, English anime online HD. Watch Sumomomo Momomo: Chijou Saikyou no Yome Specials Episode 2

KissAnime Seedandspark: https://seedandspark.com/user/kissanime-6