October 23, 2021 00:33
Свет

Двојно се зголемуваат казните за неносење маска во САД

Американскиот претседател Џо Бајден доцна синоќа го претстави планот за натамошна борба против пандемијата на коронавирус. Планот предвидува построги казни за луѓето кои одбиваат да носат маски во јавниот превоз. Висината на казната двојно се зголеми. При првиот прекршок, сторителот ќе биде казнет со 500 долари, а вториот пат казната може да биде до 3.000 долари.

Бајден објави дека потпишал или наскоро ќе потпише укази за задолжителна вакцинација на сите државни службеници и вработени во американската федерална администрација. Покрај тоа, властите во земјата овластуваат компании со повеќе од 100 вработени да ги вакцинираат или да бараат неделни тестови од нивните вработени.

Шефот на Белата куќа нагласи дека неговиот толерантен однос кон невакцинираните „завршува”.

– Мојата порака до невакцинираните Американци е: што друго можете да очекувате, што друго треба да видите? Ние ја направивме вакцинацијата бесплатна, безбедна и удобна, истакна Бајден.

Во САД повеќе од 25 отсто од населението, односно над 80 милиони луѓе, се уште не се вакцинирани против коронавирусот.

4Anime: Genma Wars (Dub) anime episode 13 online free at https://4anime.biz 4anime unblocked

AnimeTV: Non-Human Academy anime episode Full online free at https://animetv.cc top anime tv

AnimeDao Watch english anime Online in HD for FREE

WCOStream Watch anime online, English anime online HD

Flipboard: https://flipboard.com/@gogoanimelol

Projectlibre: https://www.projectlibre.com/users/animeflixnl