September 25, 2021 02:41
Балкан

Два земјотреси во Албанија, почувствувани и во Црна Гора

Два помали земјотреси ја погодија граничната област меѓу Црна Гора и Албанија рано утрово. Јачината на првиот земјотрес во епицентарот, што се случи во 4 часот и 19 минути, беше 4,1 степени според Рихтеровата скала, а вториот, што беше почувствуван десет минути подоцна, беше 3,4 степени според Рихтеровата скала.

Иако епицентарот бил на албанската страна на границата, земјотресот бил силно почувствуван во Подгорица, на околу 20 километри од епицентарот, пренесува РТЦГ.

Црногорските сеизмолози соопштија дека земјотресите не можеле да предизвикаат материјална штета. На крајот на ноември 2019 година, Албанија беше погодена од земјотрес со јачина од 6,4 степени според Рихтеровата скала, кога загинаа 50 луѓе.

ANIMEFLIX: Koro Sensei Quest! (Dub) anime episode 12 online free at https://animeflix.nl animeflix attack on titan

Website https://animepahe.cc: Watch Doraemon the Movie: The Records of Nobita, Spaceblazer animepahe Episode Full free anime online

AnimeFLV Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed

AnimeDao: Honey x Honey Drops anime episode 2 online free at https://animedao.nl animedao softonic

Triberr: https://triberr.com/animeflixnl

Catchthemes: https://catchthemes.com/support-forum/users/animeflixnl/