February 4, 2023 07:43
Македонија

Двајца починати, нови 57 случаи на Ковид-19

Во последните 24 часа, регистрирани се 57 нови случаи на Ковид-19 од направени 704 тестови и 90 оздравени пациенти. Во текот на деноноќието не е пријавено ниту едно починато лице, но, преку системот „Мој термин”, евидентирани се две починати лица, информираат од Министерството за здравство, повикувајќи се на податоците од Институтот за јавно здравје.

Од новите 57 случаи на КОВИД-19 од Скопје се 39, Велес – 4, Куманово, Битола, Прилеп, Тетово, Кавадарци и Неготино – по 2, Радовиш и Штип – по 1.
Од вкупниот број на позитивни (57), регистрирани се 12 реинфекции.
Од 90 оздравени пациенти од Скопје се 54, Прилеп – 10, Битола – 7, Кавадарци – 5, Велес – 3, Охрид, Кочани, Гевгелија и Крива Паланка – по 2, Неготино, Ресен и Крушево – по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, не се регистрирани починати лица. Согласно, Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, се регистрирани 2 починати лица од Скопје (85г) и Битола (60г), лицата се починати во домашни услови. Пријавените лица се починати во период од 20.08-14.09.2022.

Направени се 704 тестови: ИЈЗ-138, ЦЈЗ Скопје-79, ЦЈЗ Битола-13, ЦЈЗ Прилеп-7, ЦЈЗ Тетово-6, ЦЈЗ Куманово-26, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–2, Институт за микробиологија–47, Жан Митрев (Филип Втори)-11, Авицена-4, Биотек 10, Систина-2, лабораторија Лаор-1, Синлаб-3, Ремедика-2, Плодност-2, Генеа-5, Никоб Лаб-15, ВФВ Медикал-5, Ели Медика Плус-3, Ројал Медика-0, Спектра-ММ-3, Рапид Лаб–3, Жан Митрев Струмица–0, Нова Лаб Дијагностика–1, Рамус-1, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 315.
Досега во земјата се направени вкупно 2.165.180 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 342.469, бројот на оздравени пациенти е 332.319, на починати е 9.526 а бројот на активни случаи изнесува 624.
Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје      161138, Активни   355
Куманово    18193, Активни    31
Битола      17905, Активни    39
Прилеп      15468, Активни    34
Тетово      14449, Активни    9
Кавадарци   12066, Активни    20
Велес 10787, Активни    22
Охрид 10295, Активни    15
Гостивар    10273, Активни    2
Струмица    8774, Активни     8
Штип  8743, Активни     21
Кичево      6066, Активни     5
Кочани      5545, Активни     2
Струга      5172, Активни     1
Гевгелија   4873, Активни     5
Неготино    4135, Активни     4
Ресен 3026, Активни     17
Радовиш     2834, Активни     8
Свети Николе      2793, Активни     0
Крива Паланка     2659, Активни     2
Делчево     2182, Активни     9
Берово      1873, Активни     2
Дебар 1812, Активни     0
Валандово   1600, Активни     1
Виница      1477, Активни     0
Пробиштип   1299, Активни     0
Кратово     1120, Активни     4
Богданци    1100, Активни     0
Крушево     1037, Активни     5
Демир Хисар 927, Активни      2
Македонски Брод   798, Активни      1
Демир Капија      628, Активни      0
Македонска Каменица     534, Активни      0
Пехчево     518, Активни      0
Дојран      370, Активни      0