November 30, 2020 21:06
Спорт

Двајца од судиите првата рунда му ја дале на Гејџи

Откриен е еден љубопитен факт по синоќешната голема гала вечер на УФЦ 254. Доминаторот во лесна категорија Хабиб Нурмагомедов го прегази предизвикувачот Џастин Гејџи за нешто повеќе од една рунда.

Се покажа дека двајца од тројцата судии во близина на октагонот, сепак, во првата рунда му дадоа предност на Американецот.

Според официјалната статистика на „Verdict“, Нурмагомедов убедливо ја земал рунда, но судиите не мислат така. Гејџи постигна неколку добри удари, но по втората минута беше бркан во октагонот.

На самиот крај, тој дури мораше да биде спасен од сирената.

На почетокот на вториот дел, по погрешен потег, Орелот се најде на грбот на Гејџи во партер.

На сите им беше јасно дека работите се движат кон 29-та последователна победа за Дагестанецот. Нурмагомедов се сврте и забележа нов извонреден успех со завршница.

Неговите навивачи веројатно се среќни што тој секогаш ги завршува борбите пред време, не оставајќи им можност на судиите да одлучуваат.