November 28, 2021 07:19
Свет

Двајца загинати и 450 уапсени за време на протестите во Чиле

Две лица загинаа, 56 се повредени, а 450 уапсени во судирите во Чиле за време на масовните улични протести по повод втората годишнина од социјалните немири во земјата.

Протестите низ целата земја беа по повод собирите во октомври 2019 година, кои предизвика политички промени во земјата и доведоа до почеток на процесот за препишување на Уставот создаден за време на диктатурата на Пиноче.

Најголеми немири се регистрирани во главниот град Сантјаго, каде што вандали нападнаа полициска станица и ограбуваа продавници и станбени згради, се наведува во полицискиот извештај.

Властите приведоа 450 луѓе низ целата земја, 279 во Сантјаго, а 11 цивили и 45 полицајци беа повредени.

Илјадници демонстранти излегоа на улиците на 50 локации низ земјата за да ја одбележат годишнината од уличните протести предводени од студентите и предизвикани од растот на цените на метрото.

Владата на десничарскиот претседател и милијардер Себастијан Пинера тогаш беше под силна критика поради бруталниот одговор на безбедносните сили, кој вклучуваше сериозни прекршувања на човековите права.

Watch anime online for free at Animepahe kissanime

Honkai Impact 3 The Animation Chapter XV (https://animetv.cc/m/aEy1) Episode Full

AnimeBee Watch anime online, English anime online HD

Watch Nanbaka: Idiots with Student Numbers! Episode Full

Website https://4anime.biz: Watch Witch Craft Works 4anime Episode 12 tower of god 4anime