January 24, 2022 20:23
Македонија

Двајца возачи биле во автобусот на „Беса транс“, кој бил на технички на 5 октомври годинава

Според првичните информации од истражните органи во Бугарија во автобусот кој изгоре ноќеска на автопатот „Струма” вкупно имало 52 лица, од кои 45 загинаа, а седуммина се хоспитализирани на Клиниката во Софија. Од загинатите, 12 се деца, изјави вечерва на прес-конференција министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

Во текот на утрешниот ден, како што кажа Спасовски прашан за возраста на загинатите, се очекува извештајот од Судската медицина во Софија и дури тогаш Владата ќе може да ги соопшти сите детали околу починатите лица и градовите од каде се тие. Спасовски потврди дека, според првичните информации со кои располагаат, во автобусот на превозникот „Беса Транс” имало двајца возачи.

-Она што засега можам да го кажам и е во доменот на податоци со кои располага МВР е дека последната извршена проверка на техичката исправност на автобусот е на  5 октомври 2021 година, а истражната постапка ќе ги даде одговорите на сите отворени прашања. Нашата земја и Бугарија се заедно во тагата за жртвите во трагичнатасообраќајна несреќа на автопатот „Струма”, но и во активностите за расветлување на причините за автобуската несреќа, за идентификувањето на жртвите во несреќата, за давање помош и за лекување на настраданите за што сме благодарни, рече Спасовски.

AnimeHeaven - Watch HD Anime Online Free | AnimeHeaven.pro. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven app Your Name.

sites to watch anime AnimeHeaven Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

watch anime free How NOT to Summon a Demon Lord Ω

english anime My Hero Academia Season 3 (Dub)

AnimeHeaven My Hero Academia Season 4