Македонија

Дваесет и двегодишниот прилепчанец кој денеска почина од ковид имал дијабетес

Дваесет и двегодишниот прилепчанец кој денеска почина од ковид-19, имал дијабетес, примал инсулин и не било вакциниран, соопшти Министерството за здравство, oбјави „СДК.мк.“

„Според информациите од установите каде е третиран, 22-годишниот пациент бил пренесен во Градската општа болница (ГОБ) ‘8 Септември’ од Прилепската болница со тешка кетоацитоза, pH вредност 6.8, со многу висока гликемија и висока температура од 39 степени. Пациентот боледувал од дијабет тип два и бил на терапија со инсулин. Од прегледот на историјата на пациентот и контактот со лекарите кои го следеле, има податок дека нередовно употребувал инсулин и не одел на контролни прегледи. На рентген при прием му била утврдена билатерана бронхопневмонија, а за време на болничниот престој има тахикардија“, вели  Министерството за здравство.

И покрај сите напори на медицинскиот персонал, за жал, пациентот починал.  Тој е меѓу вкупно 17-те починати за 24 часа, од кои кај 24 се регистрирани коморбидитети, а шест се целосно вакцинирани. Регистрирани се и уште 1.861 новозаразени од 5.446 тестови, од кои  242 се реинфекции, од кои една е втора реинфекција.

https://animefreak1.com/. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

AnimeFreak Attack on Titan Final Season Part 2

AnimeFreak DARLING in the FRANXX Episode 23

anime freaks tv Dragon Ball (Dub)

animefreaks official website Suppose a Kid from the Last Dungeon Boonies moved to a starter town?

anime stream AnimeFreak How NOT to Summon a Demon Lord Ω