December 14, 2019 12:42
Економија

„Дајмлер“ ќе отпушти 1.100 менаџери и директори

Германскиот производител на автомобили „Дајмлер“ ќе укине 1,1 илјади менаџерски позиции ширум светот, пишуваат германските медиуми.

Портпаролот на компанијата одбил да ги коментира наводите.

Новиот главен извршен директор на „Дајмлер“, Ола Калениус, треба на 14 ноември да ја објави ажурираната стратегија на компанијата, која може да вклучува мерки за намалување на трошоците.

Од компанијата претходно соопштија дека прават анализа на трошоците со цел овој производител на автомобили, камиони и автобуси да остане конкурентен со понатамошен напредок во работењето. Детали за стратегијата ќе бидат откриени во наредните денови.

Компанијата претрпе нето загуба од 1,2 милијарди евра во вториот квартал од годинава, што е прва квартална загуба за десет години.

Нови вести

Кредитната агенција „Фич” го потврди кредитниот рејтинг на земјава на ББ+ стабилен

Valentina

Состанок на Министерскиот совет на Енергетската заедница, Копач го истакна напредокот на Северна Македонија во енергетскиот сектор 

Valentina

Колемишевски: Над 3 милиони евра кај граѓаните само преку мерката Мој ДДВ

zane