January 28, 2022 07:33
Балкан

Дачиќ распиша референдум за промена на Уставот на Србија

Претседателот на Собранието на Србија, Ивица Дачиќ, распиша референдум за потврдување на Законот за промена на Уставот на Република Србија за 16 јануари 2022 година, јави дописникот на МИА од Белград.

Претходно пратениците го усвоија предлогот за промена на Уставот и распишување референдум.

-Ја имам честа да ја потпишам одлуката за референдум што ќе се одржи на 16 јануари од 7 до 20 часот, а прашањето ќе биде „дали сте за потврдување на актот за промена на Уставот на Република Србија, изјави Дачиќ по потпишувањето на документот.

Измените се однесуваат на делот поврзан со промената на изборот на обвинители и судството и нашиот став е целосно јасен, нема промени во преамбулата на Уставот – Косово и Метохија е составен дел на Србија, како и со „други разни прашања кои се политизирани во последно време, а се користат за брутално кршење на законот и Уставот, кога станува збор за протести и блокади на патиштата“ и исклучиво се однесува на правосудството и владеењето на правото, кажа претседателот на Собранието.

-Сакам да кажам дека начинот на промена на Уставот, односно прашањето кое мнозинство е доволно за успех на референдумот, не е прашање со кое се занимававме, тоа беше предложено од Владата на Воислав Коштуница и Борис Тадиќ во 2006 година, предложија нов Устав, со желба да се раскине со времето на Слободан Милошевиќ, кога беше потребно мнозинство од повеќе од 50 отсто, на начин што за некои прашања, делови беше потребно мнозинство на излезноста, нагласи Дачиќ и додаде дека „овој пат тоа е така“.

https://animeheaven1.com/. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

animeheaven es AnimeHeaven Jimihen!!: Jimiko wo Kaechau Jun Isei Kouyuu!!

animeheaven Demon Slayer: Kimetsu no Yaiba

One-Punch Man

AnimeHeaven The World's Finest Assassin Gets Reincarnated in Another World as an Aristocrat Episode 4 - Uncen

anime website AnimeHeaven Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation