October 17, 2021 15:45
Свет

Датон: Австралија ќе изнајми или купи подморници

Австралија ќе ја разгледа опцијата за изнајмување или купување подморници од САД или Велика Британија додека се гради нејзината флота подморници на нуклеарен погон, изјави денеска за локалните медиуми австралискиот министер за одбрана Питер Датон.

Тој истакна дека само неколку дена откако Австралија стапи во регионално безбедносно партнерство со САД и Британија, очевидно во обид да се спротивстави на кинеската авторитативност во индо-пацифичкиот регион, што и отвори пат да добие подморници на нуклеарен погон.

Подморниците не се очекува да бидат готови до крајот на 2030 година.

Според него, разговорите ќе се одржат во наредните 12 до 18 месеци.

– Приказната дека можете да купите подморница на нуклеарен погон од полица, се разбира, едноставно не е точна, и мислам дека повеќето луѓе го разбираат тоа, истакна Датон.

TwistMoe Watch english anime Online in HD for FREE

AniWatch: Battle Through the Heavens 5th Season anime episode Preview online free at https://aniwatch.pro anime sites

Website https://animetv.cc: Watch Haibane Renmei (Dub) animetv Episode 13 dubbed anime

AnimeHeaven: B: The Beginning Succession anime episode 6 online free at https://animeheaven.pro sites like animeheaven

Thingiverse: https://www.thingiverse.com/gogoanimebe/designs

Cycling74: https://cycling74.com/author/60d44258a87778412f9b01cc