November 28, 2021 07:17
Свет

Данците ќе добиваат покани да примат и трета доза вакцина

Од идната недела, данските здравствени власти ќе почнат да канат голем број граѓани да примат трета доза од вакцината против Ковид-19, изјави денеска министерот за здравство, Магнус Хојнике.

Повик ќе добијат лица кои ја примиле втората доза пред шест и пол месеци, а првично ќе бидат повикани оние над 65 години, здравствените работници и постари работници кои биле меѓу првите што примиле вакцина против Ковид-19, објанси министерот.

Регулаторното тело за лекови на Европската унија соопшти дека оние со ослабен имунолошки систем како трета доза треба да добијат вакцина од „Фајзер-Бионтек“ или „Модерна“, но остави на земјите-членки да одлучат дали пошироката јавност треба да добие дополнителна доза.

Во септември Данска започна да дава трета доза за згрижените во домовите за стари лица и за другите изложени на ризик од сериозни болести предизвикани од вирусот.

Нордиската земја ги укина последните ограничувања за коронавирус во септември, откако вакцинираше голем дел од населението.

Досега, 75 проценти од населението е вакцинирано, додека 2,2 проценти од Данците добиле трета т.н. „бустер“ доза.

Yukikaze (https://kissanime.mx/m/8Gd8) Episode 5

AnimeKisa: Golden Kamuy Season 2 (Dub) anime episode 12 online free at https://animekisa.in watch anime

Website https://animedao.nl: Watch Taboo Tattoo (Dub) animedao Episode 12 watch anime free

Website https://animebee.to: Watch Snow White with the Red Hair (Dub) animebee Episode 12 watch anime dub

Website https://4anime.biz: Watch Eureka Seven AO: Jungfrau no Hanabana-tachi (Dub) 4anime Episode Full 4anime website