August 14, 2022 21:38
Свет

Данците над 50 години ќе можат да примат четврта доза вакцина против Ковид-19

Данска планира наесен да им понуди четврта доза вакцина против Ковид-19 на луѓето постари од 50 години, изјави денеска премиерката Мете Фредериксен, објавувајќи ја стратегија за борба против ширењето на коронавирусот во следните месеци.Иако стапката на зараза со Ковид-19 е сè уште ниска, Данска забележа зголемување на случаите со новиот сој на Омикрон БА. 5, што изгледа се шири побрзо од другите соеви и стана доминантен во земјата.

– Не сме изненадени што се појавуваат нови соеви и што инфекцијата може да се шири побрзо, но сепак се слу чи порано од очекуваното. И затоа треба да реагираме и затоа постапуваме сега, посочи Фредериксен.

Таа додаде дека ранливите групи ќе можат да добијат дополнителна доза вакцина веќе од следната недела.