Свет

Данска укинува дел од рестриктивните мерки

Данска денеска најави дека ќе ги ублажи рестриктивните мерки воведени поради пандемијата со Ковид-19 една недела пред предвидениот рок односно од 21 април.

Владата и мнозинството во Парламентот се договорија од 21 април да се отворат рестораните и кафулињата, а исто така се зголемува бројот на лица од 10 на 50 на отворено.

Данска го избегна третиот бран на пандемијата откако воведе ригорозни рестриктивни мерки во декември, со што дневната бројка на инфицирани лица се движеше од 500 до 700 на дневно ниво, додека во декември имаше по неколку илјади заразени луѓе.

ANIMEFLIX animeflix howls moving castle: Watch Rascal Does Not Dream of Bunny Girl Senpai Episode 5 (https://animeflix.nl/m/j4DD/ep-5)

WCOStream wcostream one piece: Boruto: Naruto Next Generations (Dub) Episode 105