January 27, 2022 06:29
Македонија

Дали Заев ќе остане премиер зависи од преговорите со Алтернатива и Бугарија

Премиерот Зоран Заев без конкретен одговор дали во овој момент ќе се повлече од премиерската функција или пак ќе го послуша барањето на неговиот коалициски партнер ДУИ  својот мандат да го заврши  до 2024 година. Заев во изјава на телевизија Телма вели, се ќе зависи од преговорите со Алтернатива и со Бугарија.

-Прво треба да се завршат преговорите за парламентарното мнозинство со Алтернатива. Ако тоа се заврши и јавно објави, ќе се направи проценка со стабилно и зголемено парламентарно мнозинство, кога да се влезе во Парламентот со постапка за избор на Влада со Алтернатива, а во зависност од преговорите со Бугарија. Една од најзначајните причини поради кои Алтернатива би влегла во Влада е да обезбеди стабилна влада и стабилно мнозинство поради почетокот на преговори со ЕУ, вели премиерот.

Вицепремиерот Артан Груби и министерот за надворешни работи Бујар Османи упатија апел Заев да остане на премиерската функција , да не се загрозат евроинтегративните процеси и државата да не влезе во нови проблеми.

Поврзани вести

Владата пресече: Наставата почнува на 1 февруари со физичко присуство, се намалува периодот на изолација на 7 дена

Igor

(Видео) „Тажна е нашата улица“-Скопјани му оддадоа последна почит на Аки Рахимовски

Igor

Регистрирани се 2.019 новозаразени со ковид-19 , починале 19 заболени

Igor

AnimeDao - Watch English Subbed Anime Online | AnimeDao Official. AnimeDao provides you a free anime streaming platform with little to no Ads for better viewing experience.

watch animes My Hero Academia Season 2

How NOT to Summon a Demon Lord Ω Episode 9

free anime online The Misfit of Demon King Academy: History’s Strongest Demon King Reincarnates and Goes to School with His Descendants

anime to watch One Piece

That Time I Got Reincarnated as a Slime (Dub)