Свет

Гутереш: Мораме да се обединиме против сите облици на терор

Генералниот секретар на Обединети нации, Антонио Гутереш денеска  им изрази сочувство на семејствата на жртвите, истакнувајќи дека е тажен поради убиствата на невини луѓе додека мирно се молеле во џамии на Нов Зеланд.

– Денеска и секој ден мораме да се обединиме против антимуслиманската омраза и сите облици на нетрпеливост и терор, напиша Гутереш на Твитер.

Во денешниот терористички напад врз двете џамии на Нов Зеланд загинаа 49 лица, а повредени се над 40.

Нови вести

Зариф до Трамп: Обидете се со почитување – тоа успева

Daniela

Американски обвинители запленуваат лични работи на Асанж од Амбасадата на Еквадор

Daniela

Протести на таксистите, сопствениците на автошколи и Брзата помош во Франција

Valentina