October 22, 2021 15:57
Свет

Гутереш: Дијалог со талибанците ќе спречи милиони смртни случаи

Генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, во интервју за Франс Прес побара од меѓународната заедница да одржи дијалог со талибанците во Авганистан, предупредувајќи дека мора да се избегне „економски колапс” што може да предизвика смрт на милиони луѓе.

– Мораме да одржуваме дијалог со талибанците, директно афирмирајќи ги нашите принципи – дијалог со чувство на солидарност со авганистанскиот народ, рече тој.

– Наша должност е да покажеме солидарност со луѓето кои страдаат многу и каде милиони ризикуваат да умрат од глад, додаде Гутереш.

AnimeFreak Watch anime online, English anime online HD

AnimeTV Watch Anime Online | AnimeTVStreaming Anime Episodes

Digimon Adventure 02: Revenge of Diaboromon (https://animebee.to/m/wajq) Episode Full

Website https://4anime.biz: Watch Fresh Precure! Movie: Omocha no Kuni wa Himitsu ga Ippai!? 4anime Episode Full persona 4 the animation season 2

Wakelet: https://wakelet.com/@gogoanimelol

Basenotes: https://www.basenotes.net/members/26339262-animeflixnl