Свет

Гуаидо тврди дека има контрола врз нафтената корпорација „Ситго”

Лидерот на опозицијата во Венецуела Хуан Гуаидо изјави синоќа дека веќе воспоставил контрола врз нафтената корпорација Ситго (Citgo) каде главен акционер е венецуелската државна нафтена компанија „Петролеос де Венесуела” .

-Властите сакаа да украдат се, но ние веќе имаме контрола врз Ситго и лиценца за продолжување на работата на компанијата каде спасивме една важна национална актива, напиша Гуадо на Твитер.

На 23 јанаури Гуади се прогласи за в.д претседател на државата и беше признат од САД и голем број други држави. На 28 јануари САД воведоа санкции против Петролеос де Венесуела. На Ситго, американска филијала на Петролеос, му беше дозволено да продолжи да работи во САД.

Нови вести

Натали Портман: Не сум била во врска со Моби, тој е морничав стар човек

Valentina

Во Индонезија блокада на социјалните мрежи поради лажни вести

Valentina

(Видео) Торнадa беснеат во Америка, куќите останаа без покрив

Igor