January 21, 2019 23:39
Балкан

Грчкото МНР го осуди нападот врз Амбасадата на САД во Атина

Нападот врз американската Амбасада не може да ги повреди силните, долгогодишни врски на пријателство меѓу наште народи и односи Грција- САД, соопштуваат од Министерството за надворешни работи на Грција во за денешниот напад со боја врз американската амбасада во Атина од членови на анархистичката група „Рубикон”, јави дописничката на МИА од Атина.

– Го осудуваме фрлањето боја од членови на анархистичка група во дворот на Амбасадата на САД, што предизвика материјална штета. Ваквите активности не може да ги повредат силните, долгогодишни врски на пријателство меѓу наште народи и стратешкиот однос Грција – САД, што се зајакнува во особено клучен период за нашата земја и регионот, соопштуваат од грчкото МНР и додаваат дека надлежните власти ги преземаат сите неопходни чекори за сторителите да бидат изведени пред лицето на правдата.

Преку неговиот официјален Твитер профил реагираше и амбасадорот на САД во Атина, Џефри Пајат, кој го осуди „бесмислениот вандализам на амбасадата” и ѝ се заблагодари на грчката полиција за брзата реакција.

Related posts

Огнена стихија проголта хотел во Измир: Две жени скокнаа од 6. кат во обид да се спасат од пожарот

24news

Тројца повредени при експлозија во Даночната управа во Анкара

24news

„Новости“: Приштина нема да може да направи ниту еден чекор напред кон ЕУ доколку не ги укине таксите

Igor