September 24, 2021 08:40
Македонија

Грчките медиуми за пожарот во модуларната болница во Тетово: Трагедија во Северна Македонија

Паралелно, ги пренесуваат и објавените твитови како на премиерот Зоран Заев, така и на министерот за здравство Венко Филипче, додавајќи дека веднаш заминале за Тетово.

Телевизијата „Скај” коментира дека пожарот во модуларната болница во Тетово избувна на денот кога земјата ја прославуваше 30-годишнината од независноста.

Грчката новинска агенција АНА-МПА пишува дека, според министерот Филипче, десет лица ги загубија животите и додава дека медиумите во Скопје објавуваат дека бројот на жртвите е поголем.

Онлајн изданието на весникот „Прото тема” посочува дека причините за експлозијата остануваат непознати, а петмина јавни обвинители вршат истрага за трагедијата.

Како што утрово објави МИА, Министерството за надворешни работи на Грција преку официјалниот Твитер профил изрази сочувство до семејствата на загинатите и солидарност до народот и владата на Северна Македонија.

Baby and Me Episode 28

Suzakinishi The Animation Episode 4

Watch anime online for free at ANIMEFLIX hotarubi no mori e animeflix

Fate/Grand Order: Moonlight/Lostroom (https://animepahe.cc/m/DNEQ) Episode Full

Osf: https://osf.io/qmc52/

Ultimate-guitar: https://www.ultimate-guitar.com/u/gogoanimebe