February 17, 2019 11:18
Македонија

Грчкиот Парламент го ратификуваше Протоколот за членство во НАТО

Грчкиот парламент го ратификуваше Протоколот за влез на Македонија во НАТО. Со 153 гласа „за“, 140 „против“ и еден воздржан, грчкиот парламентот на Грција по 10 часовна  расправа го ратификуваше Протоколот за членство во Алијансата.

,,Историјата ќе ни суди”, порача грчкиот премиер Алексис Ципрас, бранејќи го Договорот од Преспа на долгата расправа во грчкиот рарламент која заврши со ратификација на Протоколот со кој и се овозможува на земјава да стане дел од НАТО под името ,,Северна Македонија”.

Седницата започна со барањето на партиите Златна Зора и Независни Грци да се зголеми мнозинството потребно за ратификување на документот од 151 на 180 пратеници, или во спротивно, според нив, одлуката би била неуставна бидејки со неа се отстапувале суверените права на грчката држава. Барањето беше одбиено, а пратенците од Сириза потсетија дека вакви прашања не беа покренувани кога се ратификуваа протоколите за пристапување на Албанија и Бугарија во НАТО.

Related posts

Игор Југ разлутен им се обрати на пратениците: Што се криеш сега бе како п…а под кошула?

24news

Ѓорчев: Му се одмаздувате на Димовски оти не гласаше за уставните измени

Filip

Продолжува судењето за нападот врз Села

24news