September 22, 2019 09:41
Балкан

Грчкиот митрополит што организираше протести против Преспанскиот договор си поднесе оставка

Митрополитот Амвросиос, жесток противник на Преспанскиот договор и тврд грчки конзервативец, познат по острите изјави против оние за кои тој тврди дека се однесуваат „нехристијански“, вклучително хомосексуалци, мигранти и политичари, денес си поднесе оставка.

Амвросиос во јануари годинава организираше протест против Преспанскиот договор во градот Аигио, во близина на Атина. Тој и други свештеници на протестот носеа транспаренти на кои пишуваше „Македонија е грчка“. Грчките медиуми тогаш јавија дека митрополитот им наредил на сите помесни цркви во времетраење од една недела секој ден од 11 до 11:15 часот да ѕвонат со камбаните во знак на протест против Преспанскиот договор.

Амвросиос (81) својата оставка ја објави за време на денешната литургија.

Тој е митрополит во Калаврит, јужна Грција, од 1978 година. Тој го привлече вниманието со поддршка на екстремно десничарската партија Златна зора, која сега е во распад.

Претходно оваа година, Амвросиос беше осуден на суд за говор на омраза против ЛГБТ-луѓето. Тој доби само условна казна од седум месеци затвор.

Минатата година тој изјави дека смртоносните пожари што ја зафатија околината на Атина, со стотици мртви, е „божја казна“ за тогашниот левоориентиран премиер Алексис Ципрас.

Нови вести

Во Албанија од земјотресот оштетени 109 куќи, седум станбени згради, повредени 68 лица

Igor

Kоштуница предлагал Косово да биде како Хонг Конг

Igor

Околу 70 полесно повредени во земјотресoт во болниците во Тирана и Драч

Igor