October 23, 2021 00:13
Македонија

Грчкиот алтернативен министер за надворешни работи Варвициотис во Скопје

Алтернативниот министер за надворешни работи на Грција задолжен за европски прашања Милтиадис Варвициотис, денеска и утре, ќе престојува во работната посета на земјава на покана на заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања Никола Димитров.

Како што соопшти владината прес-служба, во рамки на посетата, Варвициотис ќе се сретне и со премиерот Зоран Заев, како и со министерот за надворешни работи Бујар Османи,

– Посетата се остварува во светло на засилената билатерална соработка меѓу Северна Македонија и Грција, како и изразената грчка поддршка за европските интеграции на земјава. Во тој контекст, ќе се разговара за можностите за продлабочување на соработката и техничката помош од грчка страна, како и остварувањето на заедничката стратешка цел што подразбира официјален почеток на пристапните преговори со ЕУ, стои во соопштението.

Вицепремиерот Димитров и алтернативниот министер Варвициотис денеска ќе имаат билатерална средба, по што ќе следат изјави за медиумите. 

SHIROBAKO The Movie Episode Full

AnimeFLV Watch anime online, English anime online HD

Ai Yori Aoshi: Enishi (Dub) (https://animekisa.in/m/Knz6) Episode 12

Asobi ni Iku yo!: Asobi ni Oide - Owari Episode Full

Watch anime online for free at AnimeFreak my hero academia animefreak