March 24, 2019 04:25
Македонија

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

„Безразлика на тоа каков притисок врши Меркел врз Мицотакис, тој нема да ја промени својата позиција за договорот од Преспа“, изјави портпаролот на „Нова демократија“ по средбата на германската канцеларка со нивниот партиски лидер.

По состанокот двајцата не дадоа изјави за медиумите. Меркел, за време на средбите во Грција со грчкиот премиер, Алексис Ципрас и претседателот, Прокопис Павлопулос, изрази поддршка за преспанскиот договор, оценувајќи дека со овој договор е направен позитивен развој.

Нови вести

Мицкоски: Заев и СДСМ функциите ги користат само за да дојдат до пари

Igor

Џаферовски: Пожарот во кавадаречко ставен е под контрола

24news

Домашни и грчки експерти договорија учебниците да се усогласат во духот на Преспанскиот договор

Igor