June 27, 2019 10:04
Македонија

Грчката опозиција против преспанскиот договор и по средбата со Меркел

„Нова демократија“ останува на цврстата позиција против преспанскиот договор, по средбата на нејзиниот лидер, Кириакос Мицотакис со германската канцеларка, Ангела Меркел, пишува „Катимерини“.

„Безразлика на тоа каков притисок врши Меркел врз Мицотакис, тој нема да ја промени својата позиција за договорот од Преспа“, изјави портпаролот на „Нова демократија“ по средбата на германската канцеларка со нивниот партиски лидер.

По состанокот двајцата не дадоа изјави за медиумите. Меркел, за време на средбите во Грција со грчкиот премиер, Алексис Ципрас и претседателот, Прокопис Павлопулос, изрази поддршка за преспанскиот договор, оценувајќи дека со овој договор е направен позитивен развој.

Нови вести

Шекеринска во Брисел на состанок на Северноатлантскиот совет и средби со министри за одбрана на НАТО земји

Igor

Градиме по план, интензивна реконструкција на оштетените булевари и улици во Град Скопје за безбеден и сигурен сообраќај

Igor

Криминалот, насилството и корупцијата станаа симбол на оваа разуздана банда на власт

Igor