July 23, 2021 21:49
Балкан

Грчаката претседателка предлага вакцинирањето против Ковид 19 да биде задолжително

Грчката претседателка Катерина Сакеларопулос изјави дека се залага за задолжително вакцинирање против ковид-19 зашто уставот на никого не му дава право да загрозува други. Сакеларопулос, која е високорангирана судијка, дискутираше за оваа тема на средбата со премиерот Мицотакис.

-Надвор од заштитата на јавното здравје, уставот на ниеден начин не го признава правото да се загрозуваат животот и здравјето на други. Оттука, слободниот избор е ограничен со правата на другите“ изјави Сакеларопулос.

Средбата се одржа набргу откако Мицотакис навести во парламентот дека владата предлага да се воведе задолжително вакцинирање на сите здравствени работници и вработени во старечките домови. Според Мицотакис, јавното здравје мора да се стави на прво место.
-Верувам дека е суштински да се дискутира за задолжителното вакцинирање, што е веќе почнато во некои земји, за да не се поткопаат социјалната солидарност и чувството за општествена одговорност, кажа Сакеларопулос.

AniWatch Watch anime online, English anime online HD. Briar-Rose or The Sleeping Beauty Episode Full

AnimeHeaven Watch anime online, English anime online HD. Citrus Episode 12

AnimeDao Watch anime online in high quality with english Subbed & Dubbed. Real Girl (Dub) Episode 12