October 24, 2020 01:22
Балкан

Грција ќе регрутира 800 нови граничари откако Турците ги турнаа мигрантите на границата

Грчкиот министер за цивилна заштита, Михалис Хрисохоидис, најави дека ќе бидат регрутирани уште 400 граничари за да ја штитат границата покрај 400-те претходно објавени од владата, пишува „Прототема“.

Министерот Хрисохоидис го објави ова за време на посетата на пограничниот регион Еврос, каде што беше пречекан од локалниот потпретседател на општината, Димитрис Петровиќ, кој преку Фејсбук му се заблагодари на министерот за зголемувањето на контингентот на граничарите

„Вработувањето на повеќе од 400 граничари во Еврос беше наше постојано барање и му благодариме на министерот“, рече Петровиќ.

Според „Катимерини“, министерот Хрисохоидис се сретнал со други локални претставници во регионот за да разговара за плановите на националната влада за проширување на граничната ограда и во Еврос. Весникот наведува дека министерот разговарал и за паричен надоместок за сопствениците на земјиштето во областа каде што ќе се гради новата ограда.

Заменик-градоначалникот Петровиќ изјави за грчките медиуми дека граничарите и продолжувањето на граничната ограда ќе отворат работни места во регионот и може да ги поттикнат младите да останат во областа наместо да бараат работа на друго место.

Претходно овој месец, грчкиот заменик-министер за миграција и азил, Јоргос Кумуцакос, предупреди дека Турција под раководство на Реџеп Таип Ердоган може да ослободи уште еден бран мигранти подоцна овој месец ако ЕУ воведе санкции за активностите на Турција на Медитеранот.

Кумуцакос исто така тврди дека притисокот врз мигрантите по должина на границата почнал повторно да се зголемува откако во голема мера се смирил поради ограничувањата поставени по должината на граничната област од страна на Турција по избувнувањето на пандемијата на коронавирус.

Во февруари, Ердоган намерно ги отвори портите кон Европа, а грчките власти тврдат дека најмалку 50.000 мигранти се обиделе да ја преминат границата пред таа да биде затворена во март.