Балкан

Грција ја укина забраната хомосексуалци да даруваат крв

Мажите кои имаа истополови сексуални односи сега можат да даруваат крв во Грција, откако беше укината децениската забрана.

Министерот за здравство Танос Плеврис и неговата заменичка Мина Гага вчера потпишаа министерски декрет за нов модел којшто потенцијалните крводарители мора да го пополнат, пишува грчкиот весник „Катимерини“.

Новиот документ ги отстранува хомосексуалните дејствија од листата на критериуми кои забрануваат дарување крв. Истиот ќе стапи во сила со објавувањето во службен весник.

Постоечкиот документ за крводарителство забранува дарување крв на секој маж кој во секое време имал сексуален однос со друг маж од 1977 година, пренесува Танјуг.

Многу земји воведоа контрола на дарувањето крв по епидемијата на СИДА во 1980-тите, кога заразената крв, донирана од корисници на дрога и затвореници, ги контаминираше залихите. Грција беше една од ретките земји што воведе забрана.

AnimeFreak - Watch Anime Online for Free. Subbed & Dubbed. AnimeFreak #1 Site to watch thousands of dubbed and subbed anime episodes including Dragon Ball Super, Attack on Titan, Naruto Shippuden, One Piece

english dubbed anime AnimeFreak Dragon Ball (Dub)

animefreak AnimeFreak My Hero Academia Season 2 (Dub)

Tokyo Ghoul Episode 6

anime to watch JUJUTSU KAISEN

Mushoku Tensei: Jobless Reincarnation Episode 9

tải go88