August 15, 2022 17:48
Балкан

Грција приведе српски државјанин на Евзони кого Хрватска го бара за воени злосторства

Грчките власти соопштија дека српски државјанин е уапсен откако ја преминал границата од Македонија на пат кон одморалиште во северна Грција, каде што одел со сопругата и ќерката. Србинот е уапсен минатата недела на граничниот премин „Евзони“ додека со семејството патувал на одмор во Платамона.

Уапсениот Србин тврди дека бил регрут на ЈНА, но негира дека извршил какво било кривично дело за време на акциите што доведоа до смрт на цивили од 19 август до 14 декември 1991 година во хрватските градови Воцин и Зујати.

Приведениот е однесен во Солун, каде ќе се појави пред обвинителот, а советот од тројца судии потоа ќе го разгледа барањето за екстрадиција во Хрватска.

game sunwin sunwin web game sunwin

sunwin.apk mới nhất game sunwin game sunwin

tải sunwin

sunwin.apk mới nhất

sunwin