January 21, 2022 01:05
Македонија

Груевски е ВИП мигрант на Орбан- опозиција постави транспарент на зградата на парламентот

Унгарската опозиција ги критикуваше потезите на владата на премиерот Виктор Орбан во врска со барањето за азил на поранешниот македонски премиер Никола Груевски во таа држава.

На зградата на парламентот беше истакнат транспарент со натпис „Груевски вип мигрант на Орбан“. Будимпешта тврди дека Скопје се уште не поднело барање за екстрадиција на поранешниот премиер.

Пратениците во унгарскиот парламент жестоко го критикуваа премиерот Виктор Орбан поради начинот на кој Будимпешта го води случајот на експремиерот на Република Македонија, Никола Груевски, кој два дена пред издавање на меѓународната потерница ја напушти земјата и преку неколку држави стигна во Унгарија.

Одговарајќи на прашања на пратениците, државниот секретар Балаш Орбан, рекол дека Груевски по доаѓањето во Будимпешта побарал азил, но унгарскиот портал „Индекс“ забележува дека засега нема информации во која држава побарал азил Груевски.

Балаш Орбан исто така нагласил дека Унгарија не му помогнала на Груевски да ја напушти Македонија, како и однесувањето на Будимпешта кон експремиерот на Македонија било резултат на безбедносни причини.

Поврзани вести

Камчев не сака пари од Кичеец, 1,5 милион евра бара да му вратат Јанева, Боки-13 и државата

Igor

1.172 нови случаи на Ковид-19, починаа 13 лица

Igor

ЛДП го обвини Мицкоски дека се обидува да им направи пуч во партијата

Igor

anime website. AnimeHeaven is the best animes online website, where you can watch anime online completely free. No download, no surveys and only instant premium streaming of animes.

My Hero Academia Season 4 Episode 18

anime websites Josee, the Tiger and the Fish

AnimeHeaven BANANA FISH

My Hero Academia Episode 7

JoJo's Bizarre Adventure: Diamond is Unbreakable