December 9, 2021 03:01
Балкан

Грлиќ Радман: Ситуацијата на Западен Балкан се влошува

Западниот Балкан ќе биде на агендата на министрите на ЕУ во рамките на Советот за надворешни работи, хрватскиот министер предупреди дека ситуацијата во регионот се влошува, јави дописничката на МИА од Брисел.

Состанокот, кој се одржува во Луксембург овој месец, е посветен на сите големи предизвици во областа на надворешната политика на ЕУ, овој пат Западниот Балкан е повторно тема на дискусии.

Пред почетокот на состанокот, хрватскиот министер за надворешни работи, Гордан Грлиќ Радман побара од ЕУ да покаже посветеност на темата.

-Неодамнешните инциденти во Црна Гора, на границата меѓу Србија и Косово се причина за сериозна загриженост. Ситуацијата во овој регион, во југоисточна Европа, на Западниот Балкан, се влошува, и ние треба да дискутираме за ова и да го покажеме нашиот одговор во детали на следниот совет во ноември, рече шефот на хрватската дипломатија. 

free anime. Aniwatch Anime is another website offering audience to watch anime for free and viewers so far are quite impressed with the user-friendly interface

anime websites SK8 the Infinity

watch anime DARLING in the FRANXX

High School DxD

Attack on Titan Season 2 Episode 4

aniwatch Yosuga no Sora: In Solitude Where We are Least Alone