February 3, 2023 10:42
Хроника

Грк фатен во шверц на 1.250 кутии цигари во црногорско „ауди А8″

Денеска (07.12.2022) во 00.15 часот на граничен премин Стар Дојран, полициски службеници од Полициската станица за граничен премин и граничен надзор Стар Дојран, во координација со царински службеници откриле кривично дело „криумчарење” по член 278 од Кривичниот законик.

При преглед во патничко возило „ауди А8″ со црногорски национални ознаки, управувано од С.П.(66) од Република Грција, во посебни прегради во багажникот биле пронајдени 1250 кутии цигари за кои не поседувал документација.

Возилото и цигарите биле преземени од Царинската управа за понатамошна постапка.