October 23, 2021 01:07
Свет

Грета: Ова не е новото нормално, ќе продолжи

Најпознатата млада активистка за заштита на природата, Грета Тунберг,  по повод катастрофалните поплави што го погодија западниот дел на Европа, предупреди дека сè што се случува не е „новото нормално” и дека климатската криза нема да може да се спречи, „доколку не се справиме со проблемот со климатските промени”.

„Смртоносна топлина, поплави, бури, шумски пожари, суши, пропаднати посеви … Ова не е новото нормално”, напиша Грета на својот Фејсбук профил.

Таа исто така предупреди дека се наоѓаме на почеток на климатските и еколошките опасности и дека екстремните временски прилики ќе станат се почести.

„По неодамнешните катастрофални настани, особено во Западна Европа, се чини дека сите зборуваат за климатски вонредни состојби, и тоа со право. Но, штом ќе завршат овие трагедии, најверојатно ќе го заборавиме тоа и ќе продолжиме како порано”, напиша Грета.

Animepahe: One Piece: Heart of Gold anime episode Full online free at https://animepahe.cc anime pahe

TwistMoe: anohana: The Flower We Saw That Day The Movie anime episode Full online free at https://twistmoe.net stream anime online

AnimeBee: Sousei no Aquarion OVA anime episode 2 online free at https://animebee.to watch anime free

AnimeTV: Akuma no Memumemu-chan anime episode Full online free at https://animetv.cc anime tv all free

Debate: https://www.debate.org/animefreakws/

Camp-fire: https://camp-fire.jp/profile/gogoanimebe